Galfer front Floating Wave brake disc 240mm Honda CRF450F/R 2001-2003
Brand: Galfer
DF014FLW Galfer front Floating Wave brake disc 240mm Honda CRF450F/R 2001-2003
Code: DF014FLW
EAN: 8400160233041
Available in 4 - 10 business days
Estimated shipping by: 05/28/2026*
ASK FOR INFO
The Galfer Front Floating Wave Steel Hub brake disc for Honda CRF 450 F/R 2001-2003 is designed to meet the highest demands of sport and racing motorcycle riders. Crafted from high-carbon stainless steel, it offers exceptional braking performance, durability, and thermal stability, making it ideal for both street and track use.
Key features:
  • External Diameter: 240mm
  • Internal Diameter: 101mm
  • Thickness: 3mm